WhatsApp İletişim
Blog

18 Yaşından Küçükler İnternetten Alışveriş Yapabilir mi?

İnternetin hayatımızın her alanına girdiği şu dönemlerde, internet alışverişleri giderek daha yaygın bir hale gelmeye başlamıştır. Teknoloji, kıyafet, mobilya, yemek, çiçek, müzik, oyunlar, dizi ve filmler gibi birçok ürünü internetten satın almak artık mümkün.

Dünya genelinde %84 ve Türkiye’de ise %67’lik bir kesim internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. İnternet alışverişlerinin böylesine popüler bir hale geldiği bu dönemde elbette her birey dilediğince alışveriş yapmak istiyor. “18 yaş altındaki bireylerin internetten alışveriş yapması mümkün mü?” sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda, kullanılabilecek bazı alternatif yöntemleri inceleyeceğiz.

Kimler İnternetten Alışveriş Yapabilir?

Fiziki mağazalardan alışverişin giderek azaldığı ve internet alışverişlerinin arttığı teknolojinin altın çağı diyebileceğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Haliyle insanlar teknolojinin getirilerinden yararlanmak ve internette sunulan milyonlarca ürünü değerlendirmek istiyorlar. Bugün Türkiye’de 60 milyonu bulan internet kullanıcısı yer alıyor ve bunların %67’si internet alışverişleri yapıyor. Bu hiç de azımsanmayacak bir rakamdır.

İnternetten alışveriş her kesime hitap eden bir durumdur. Bunun için yaş sınırlaması getirmemiz olanaksızdır. Çünkü e-ticaret sitelerinin ürün çeşitliliği her yaşa ve her kesime hitap edecek bir yelpazeyi de beraberinde getiriyor. Oyunlar, müzikler, kitaplar, teknolojik cihazlar, makyaj, giyim, moda, ev eşyası gibi her kategoride ürün bulabiliyoruz. Bu da her yaştan insanı cezp eden ürün yelpazesinin bulunmasını mümkün hale getiriyor.

Bugün fiziki bir mağazada belli ürün kategorilerini bulabilir ve sınırlı sayıdaki ürün çeşitliliği arasından seçim yapmak durumunda kalırsınız. Fakat e-ticaret öyle bir boyuta geldi ki, internet üzerinden dünya çapındaki markalara ve mağazalara ulaşmak ve alışveriş yapmak olanaklar dahilinde. Markalar artık internetin gücünün farkında ve ürünlerini internet üzerinden pazarlama yarışı içerisindeler. Bu da milyonlarca ürün arasından karşılaştırmalı seçimlerle en hesaplı ürünü seçerek alışverişler yapma avantajını bizlere sunuyor.

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Kullanabilir mi?

İnternet alışverişleri her yaşa hitap eder ve internetten alışveriş yapmanın herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Fakat söz konusu ödemeler olduğunda, yaş sınırına takılabilirsiniz. 18 yaşından küçük bireyler bankalar aracılığıyla banka kartı veya kredi kartına sahip olabilirler, fakat bu kartların limitleri hem çok düşüktür hem de bankalar bu kartları 18 yaşından küçük bireylere sunmak için birçok koşul öne sürmektedirler.

18 yaşından küçük bireylerin kredi kartı alması, veli izniyle mümkündür. Kredi kartınızı kendi başınıza çıkarttıramazsınız. Bu kartlar çoğu zaman velinizin kredi kartına ek bir kart olarak çıkarılmaktadır. Kart tipi her ne olursa olsun, hiçbir zaman yüksek bir limite sahip olmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü bankalar henüz maddi bir geliriniz olmadığı için size güven duymazlar. Bu yüzden yüksek limitli kredi kartı kullanımının 18 yaşınızı doldurmadan imkânsız olduğunu söylemeliyiz. Benzer şekilde 18 yaşınızı doldurduktan sonra da maddi durumunuz yeterli olmadığı müddetçe kart limitiniz düşük olacaktır. Bu da internet alışverişlerinizi dilediğiniz gibi yapmanıza engel olacak en önemli noktadır.

18 Yaşından Küçükler Astropay ile İnternetten Alışveriş Yapabilir mi?

18 yaşından küçük bireyler internet alışverişlerinde genellikle oyunlar, müzik, kitap, teknolojik aletler, dizi ve film gibi seçeneklere yönelmektedirler. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin birçoğu genç kesime odaklanan bu tür ürünlere yer vermektedir.

Fiziki bir mağazada son derece kısıtlı seçeneklerde bulabileceğiniz bu tür ürünler, internette geniş bir ürün yelpazesi eşliğinde yer almaktadır. Aynı zamanda internette kimi zaman müşterilere özel düzenlenen kampanyalardaki indirimleri de es geçmemek gerekiyor. Kimi zaman bu şekilde ürünleri piyasa değerinin yarı fiyatına satın almanız bile mümkün olabiliyor.

18 yaşından küçüklerin internet ödemelerinde başvurabilecekleri en iyi yöntemlerden birisi, Astropay Card’dır. Sanal bir kart olan bu ödeme yöntemi, internetteki bilgi hırsızlığından çocukları korur. Herhangi bir kişisel bilgi içermediğinden, gençler kolaylıkla bu kartı satın alabilir ve internet ödemelerinde diledikleri gibi kullanabilirler. Çocukların bile internette güvenli alışverişler yapmasına imkân tanıyan Astropay Card, limitlidir ve bu sayede harcamaların takip edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Çocuğunuza kredi kartı çıkarttırmaktan yana değilseniz, sanal bir ödeme yöntemi olan Astropay Card’ın olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Kredi kartı ile yapılan internet alışverişleri her zaman risk barındırır ve bu durum çocuğunuzun online ortamdaki güvenliğini tehlikeye atar. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun internet kullanırken güvende olmasını sağlamak için, Astropay Card satın alabilir ve bunu çocuğunuza hediye edebilirsiniz. Üstelik bu kartla çocuğunuzun harcamalarını kontrol edebilirsiniz. Çünkü Astropay Card satın aldığınız limitler çerçevesinde kullanılabilen hesaplı bir alışveriş kartıdır.

18 Yaşından Küçükler Astropay’i Nasıl Kullanabilir?

Astropay Card sanal bir alışveriş kartıdır. Fiziki olmadığı gibi, içerisinde yer alan limit ödemelerde kolaylıkla kullanılabilir. Hiçbir kişisel veri içermez ve bu avantajı internet ödemelerinin daha güvenli olmasına yardımcı olur. Günümüzde gençlere hitap eden birçok oyun, müzik, kitap, teknolojik alet, dizi ve film gibi ürünlerin satışını yapan e-ticaret siteleri Astropay Card ödemelerini kabul etmektedir. Bu da kartı birçok platformda kullanma olanağını sizlere sunmaktadır.

Astropay Card’ı kullanmak için 16 haneli bir kart koduna ihtiyacınız vardır. Kartı satın aldığınızda size iletilecek bu kodu, online alışveriş yaptığınız sitelerde kullanabilirsiniz. Astropay Card ödemelerini destekleyen siteler üzerinde ‘Astropay Card ile Ödeme’ seçeneğine tıkladıktan sonra, ekrana gelecek ödeme formuna kart kodunu ve son kullanma tarihini yazabilirsiniz. Bunun haricinde forma başka herhangi bir bilgi girişi yapmanıza gerek yoktur. E-ticaret sitesi yaptığınız alışverişin ödemesini karttan çekerek, ürününüzü size gönderir. Kartınızdaki limitin tamamını kullanmadıysanız, başka bir alışverişte kart kodunu tekrar ödeme formuna girebilirsiniz. Kart limitini doldurduysanız, yeni bir tane satın alarak online alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu