WhatsApp İletişim
Blog

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet pazarlamacılığının artması, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemize ve internetten alışverişe odaklanmamıza neden olmuştur.

Teknolojinin büyük bir getirisi olan internet alışverişleri, çeşitli ürünleri internet bağlantısı kurabildiğimiz her yerden incelememize imkân tanıyor. Kimi zaman bu ürünleri çok uygun fiyatlara satın almamız mümkün olabildiği için, hesaplı alışveriş denildiği zaman artık akla gelen ilk nokta internet siteleri oluyor.

İnternette e-ticaret siteleri birçok yöntemle ödeme yapma olanağını müşterilerine sunarlar. Fakat günümüzde internette alışveriş yapmak sanıldığı kadar da güvenli değildir. İnternette yaptığınız alışverişlere kısa bir süre ara verin ve ne gibi güvenlik önlemleri alabileceğinize gelin bu yazıda daha yakından bakalım.

1- Alışveriş Yaptığınız Sitenin Güvenilirliğinden Emin Olun

İnternette alışveriş yapmak konusunda güvenilir mağazaları seçmeniz önemlidir. Nasıl ki fiziki alışverişlerinizde güvenilir mağazaları tercih etmeye özen gösteriyorsunuz, aynı durum internet alışverişlerinde de geçerlidir.

Online satış yapan mağazalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, sizi internet alışverişlerinde koruyacak bir faktör olarak hizmet eder. Örneğin alışveriş yapacağınız sitenin yalnızca sanal bir kuruluş mu olduğu, fiziki faaliyetlere yer verip vermediği önemli bir husustur.

Sitelerin güvenliğinden emin olmak için, daha önce bu siteler üzerinden alışveriş yapan tanıdığınız kişilere danışabilirsiniz. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa, hizmeti veren sitenin adres ve telefon gibi bilgilerini kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

İnternet kullanıcılarının mağazalar hakkında yaptığı yorumlar da dikkate alınması gereken bir noktadır diyebiliriz. Şikâyet platformlarında mağazalar hakkında yazılan şikâyetleri okuyarak genel bir kanıya varmanız mümkündür.

2- Sitenin 3D Secure ve SSL Sertifikası Olup Olmadığını İnceleyin

Online e-ticaret sitelerinin güvenli ödemeler sunmaları, sahip oldukları bazı güvenlik sistemleriyle mümkün olabilmektedir.

Özellikle kredi kartı ödemelerinde ön plana çıkan ve 3D Secure adı verilen güvenlik sistemi, kredi kartı ödemelerinin daha pratik ve güvenli olmasını sağlıyor. Kartınızdan bu güvenlik sistemini kullanarak ödeme yaptığınızda, bankanızın sistemine kayıtlı cep telefonu numaranıza bir onay şifresi gönderiliyor. Bu onay şifresini e-ticaret sitesinin sistemine girmeden ödemeniz gerçekleşmiyor. Bu sistemin bir e-ticaret sitesinde yer alması, güvenli ödemeler için gereklidir diyebiliriz.

E-ticaret sitelerinin sahip olması gereken güvenlik sertifikalarından bir tanesi olan SSL sertifikası, kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizin kötü niyetli kişiler tarafından kopyalanmasının önüne geçiyor. Bu sertifikaya yer veren e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya dikkat etmekte yarar vardır. Aynı zamanda e-ticaret site adresinin https:// olarak başladığından da emin olmalısınız. Güvenli paylaşım için oluşturulan https:// protokolü, e-ticaret sitelerinde daha güvenli alışveriş yapmanıza imkân tanır.

3- Genel Kullanıma Açık Ağlar Üzerinden Alışveriş Yapmayın

Genel kullanıma açık ağlar, internet üzerinden alışveriş yapmanın en tehlikeli yollarından bir tanesidir. Kafeler, restoranlar, oteller ve havaalanları gibi kamusal alanlarda bulunan ücretsiz Wi-Fi bağlantıları birçok kişinin erişimine açık olduğundan bilgileriniz risk altındadır.

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, kamusal alanlarda yer alan genele açık internet bağlantılarını kullanan her 5 kişiden birinin kimlik hırsızlığına maruz kaldığı belirlenmiştir. Bu da kamusal alanlardaki internet bağlantılarını kullanarak internetten alışveriş yapmanın, sizi büyük bir risk altına soktuğunun bir göstergesidir.

4- Havale/EFT veya Kapıda Ödeme Yapın

İnternet alışverişlerinde sizlere sunulan farklı ödeme yöntemleri yer almaktadır. Yalnızca kredi kartı ve banka kartı ödemeleri değil, havale/EFT ve kapıda ödeme imkânlarına yer veren e-ticaret siteleri de vardır. İnternetten alışverişlerinizin daha güvenli hale gelmesi için bu ödeme yöntemlerini kullanabilir, bu sayede e-ticaret siteleriyle herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmak durumunda kalmazsınız.

İnternet alışverişlerinde yalnızca kapıda ödeme seçeneğine yer veren e-ticaret sitelerine de dikkat etmek gerekiyor. Bu tip kuruluşlar bankalarla çalışamadıkları için POS sistemine sahip değillerdir. Bu teslim alacağınız ürünün yanlış veya sahte ürün olması riskini arttırmaktadır. Kapıda ödeme seçeneğine yer veren internet sitelerinin aynı zamanda farklı ödeme yöntemlerini bünyesinde barındırdığından da emin olmakta yarar vardır.

5- Fatura ve Ödeme Bilgilerinin Kopyasını Saklayın

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınızda, satın aldığınız ürüne ilişkin fatura bilgileri tarafınıza gönderilmektedir. Fatura ve ödeme bilgilerinin birer kopyasını saklamak, üründe sıkıntı çıktığı zaman size iade ya da değişim yapma hakkı sunacaktır. Mesafeli satış sözleşmesinde yer verilen maddeler gereğince, ürün kusurlu ise değiştirme hakkınız olmalıdır.

Mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sitelerinin müşterilerine sunmaları gereken bir bilgilendirme formudur. Bu formu okumalı ve alışveriş yaptığınız siteden aldığınız ürünlerin değişim ve iade gibi süreçlerinin nasıl işlediği hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Bu sözleşmeyi size sunmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak ise kimi zaman riskli olabilmektedir.

6- Sanal Kart Ödemelerini Kullanın

Sanal kartlar, internet alışverişlerinde son dönemlerde en güvenli ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Amerika ve Asya ülkelerinde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak için insanlar sanal kart ödemelerine öncelik tanıyor. Bu da internet ödemelerini daha risksiz bir hale getiriyor. Birçok ülkede fiziki olarak da satışa çıkarılan sanal kartların henüz Türkiye’de fiziki satış noktaları bulunmadığını belirtmeliyiz.

Sanal kartlar belirli limitlerle kullanıcılara sunulan ve tamamen online ortamda kullanılabilen kartlardır. 16 haneli bir kart koduyla kartınızı limiti dahilinde kullanabilir, kimseyle bu kodu paylaşmadığınız sürece dolandırıcılığa da maruz kalmamış olursunuz. Artık birçok e-ticaret sitesi sanal kart ödemelerine yer vermeye ve müşterilerine sunmaya özen gösteriyor.

Üstelik kredi kartı ve banka kartı gibi ödemelerde e-ticaret siteleriyle kişisel bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi paylaşmak zorunda kalırsınız. Ancak bu durum sanal kartlarda söz konusu değildir. Çünkü bu kartları satın aldığınızda yalnızca kart kodu ile tarafınıza iletilir ve kartın içerisinde hiçbir banka bilgisi ya da kişisel bilginiz yer almaz. İnternette güvenli, gizliliğe önem veren alışverişler için sanal kartlar en iyi seçenektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu