WhatsApp İletişim
Blog

Kredi Kart Bilgileri Neden İnternette Paylaşılmamalıdır?

Online alışverişler yapmak her zaman çekici seçeneklerle karşılaşmanızı mümkün kılmaktadır. Milyonlarca ürün arasından karşılaştırmalı olarak seçim yapma imkânı internet alışverişlerini günümüz teknolojisinin ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir.

Fakat internetten alışveriş yaparken güvenliğinize ne kadar önem veriyorsunuz? İnternet alışverişlerinin ödemesini ne şekilde yaptığınız ile güvenlik doğrudan bağlantılıdır aslında. İnternet üzerinden kredi kartı veya banka kartı ödemeleri yapıyorsanız, buna derhal bir dur demeniz gerekiyor. Çünkü bütün güvenliğinizi ve birikimlerinizi büyük bir tehlikeye atıyorsunuz.

Banka ve kredi kartların her ne kadar online ortamda pek çok güvenlik seçeneğiyle korunduğu düşünülse de, esasında büyük güvenlik açıkları her defasında riske atılmanıza neden olabilir. İnternet üzerinden hackerlara kart bilgilerinizi kaptırdığınızı ve birikimlerinizin bir anda yok olduğunu bir düşünün. Hiçbir zaman, “Benim başıma gelmez,” diyerek hareket etmemek ve önlemleri erkenden almakta yarar vardır.

Kredi Kart Bilgilerinin İnternette Paylaşılmasının Zararları

Dünya genelinde 10 trilyona yakın muhtemel kredi kart numarası kombinasyonu bulunduğu ve kart sağlayıcılarının bunların yaklaşık 65 milyonunu kullandığı biliniyor.

Yani dünya çapında yaklaşık 65 milyon kişi kredi kartı kullanıyor ve bunların büyük bir çoğunluğu da günümüz teknolojilerinin cazip bir avantajı olan internet alışverişlerini değerlendiriyor. Elbette internet alışverişlerini değerlendirmemeniz gerektiğini söylemiyoruz. Ürün çeşitliliği bol olan mağazalardan dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz. Fakat bu alışverişlerde kredi ve banka kartı kullandığınız her an, birikimlerinizi riske atmaktasınız.

Kart bilgilerinizi internette her kullandığınızda maruz kaldığınız risklere kısaca bir göz atarak, neden online alışverişlerde risk aldığınızı daha detaylı inceleyelim. Bu zararlardan ilki ve en dikkat çekeni elbette ki kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmaktır. İnternet üzerinden kredi kartıyla alışveriş yaparken güvenlik önlemlerinden yararlansanız da, hackerlar kredi kartı bilgilerinizi birçok farklı yöntemle çalabilirler. Bu da büyük meblağlarda kayıplara uğramanıza neden olabilir.

Kredi kartınızı internet alışverişlerinde kullanmanın bir diğer zararı, kişisel bilgilerinizi internet üzerinde paylaşmanızdır. Yalnızca kredi kartı bilgilerinizi ve şifrenizi değil, kredi kartınızla online ödeme yaptığınız her seferde kişisel bilgilerinizi de kötü niyetli kişilere açık hale getirmektesiniz. Bu bilgiler yanlış ellere geçtiğinde, yapılacakların bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz.

Kredi kartınızı online ödemelerde kullanmanın zararlarından bir diğeri ise, kredi kartı sahtekârlığıyla karşı karşıya kalmanızdır. Kartınızın bilgileri kopyalanabilir ve kartınızı iptal ettirene kadar hesabınızdan para çekimi yapılmaya devam eder. Unutmayın ki kredi kartıyla ödeme yaptığınız her an bankanızın parasını kullanırsınız ve ödeme gerçekleştirildiği anda bu borç sizin sorumluluğunuz haline gelir. Bu yüzden riskleri önlemek için bazı tedbirler almakta her zaman fayda vardır.

Kart Bilgileriniz Nasıl Çalınabilir?

Kredi kartı bilgilerinizin çalınmasının farklı yöntemleri olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu konuyu biraz daha detaylandırdığımızda Truva atı saldırıları, sahte bankacılık adresleri ve sahte e-mailler, online alışveriş sitelerine hackerlar tarafından yüklenen zararlı yazılımlar kredi kartı bilgilerinin çalınması için en çok kullanılan yöntemler olarak kullanılıyor.

Truva atı, bildiğiniz üzere internet kullanıcılarına gönderilen zararlı bir yazılımdır. Kullanıcının bilgisayar veya akıllı telefon üzerinde gerçekleştirdiği her hareket Truva atıyla izlenebilir ve bilgileriniz bu yolla çalınabilir. Buna kredi kartı bilgileriniz ve kişisel verileriniz de dahildir.

Sahte bankacılık siteleri ve sahte e-mailler birçok internet kullanıcısını tuzağa düşüren bir diğer yöntemdir. Bankanızın benzeri bir site oluşturan veya sahte e-maillerle bilgisayarınıza zararlı yazılımlar yollayan kötü niyetli kişiler bilgilerinizi kolaylıkla elde edebilirler.

İnternette alışveriş sitelerine yönelik saldırılar düzenleyen hackerlar, bu yöntemle birçok kişinin kredi kartı bilgilerini çalabiliyorlar. Siteler ne kadar güvenli olurlarsa olsunlar, yerleştirilen zararlı yazılımlar ve kodlar milyonlarca kişinin kart bilgilerini elde etmek için kullanılabiliyor.

Kredi Kart Bilgilerini Paylaşmadan İnternetten Alışveriş Yapmak

İnternette kredi kartı bilgilerini paylaşarak alışveriş yapmanın pek çok zararı olduğuna değindik. “Peki, internetten alışveriş yaparken nasıl daha güvenli olunabilir?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Son yıllarda internet alışverişlerinde ön plana çıkan sanal kartlar, hiçbir bilgi veya kişisel veri paylaşımında bulunmadan internetten özgürce alışveriş yapmanızı sağlayan mükemmel bir buluştur.

Sanal kartlar dediğimiz zaman akla gelen ilk isim Astropay’dir. Yıllardır bu sektörde yer alan ve sektörün öncüsü olarak kabul edilen Astropay, Amerika ve Asya’da milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Türkiye’ye de son yıllarda taşınan ve internet alışverişleri ile ödemelerini daha pratik ve güvenli haline getiren bu kart, kişisel hiçbir bilgi içermediği için son derece güvenli.

İnternet üzerinde dolandırıcılığa maruz kalmamak veya kişisel verilerinizi internette paylaşmamanın en güvenli yollarından bir tanesidir, Astropay Card. Birçok internet alışveriş sitesinde artık kendine yer edinen kartın farklı limitleri bulunuyor. Bu da limitiniz kadar alışveriş yapmanızı sağlıyor.

Ön Ödemeli Sanal Kartların Avantajları Nelerdir?

Ön ödemeli bir sanal kart olan Astropay Card’ın sayamayacağımız kadar çok avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları kısaca listeleyecek olursak;

  • İnternet üzerinde kişisel veri paylaşmadan alışveriş ve ödeme yapabilirsiniz.
  • 16 haneli rakamlar dizisinden oluşturulan sanal kartta hiçbir kişisel bilginiz yer almaz.
  • Kart numarasını ikinci bir kişiyle paylaşmadığınız sürece, kart numarasının çalınması riski yoktur.
  • Kartı belli limitler dahilinde satın alabilir, ödemelerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Birçok mağazada ve internet sitesinde geçerli olan kartla ödemeleriniz daha pratik hale gelir.
  • İnternet üzerinde kartı kullanırken herhangi bir komisyon ödemesi yapmak durumunda değilsinizdir.
  • Kartın belli limitlere sahip olması, hesabınızı bilmenize yardımcı olur.
  • Kart limitini harcamadığınız zamanlarda bozum yapabilir, kur değeri üzerinden yapılan hesaplamalarla ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz.

Sunduğu bu avantajlarla bu kartı online ödemelerinizde kullanmak, size her zaman daha güvenli alışverişler yapma imkânı tanıyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu